Pašbraucošās jeb autonomās mašīnas

Pašbraucošās jeb autonomās mašīnas

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Daļa cilvēku uzskata, ka strauji tuvojas pilnībā autonomo automašīnu laikmets. Tā kā tehnoloģijas tagad tiek testētas un arī lēnām tiek ieviestas ikdienas dzīvē, tām ir potenciāls pilnībā pārveidot mūsu dzīvesveidu. Vērā ņemams fakts, ka pašbraucošās automašīnas varētu ik gadu izglābt aptuveni 30 tūkstošus dzīvības, samazinot ceļu satiksmes negadījumu skaitu.

 

  • Kā strādā autonomās mašīnas?

Autonomās automašīnas izveido un uztur savas apkārtnes karti, pamatojoties uz dažādiem sensoriem, kas atrodas dažādās transportlīdzekļa daļās. Radara sensori uzrauga tuvumā esošo transportlīdzekļu atrašanās vietu. Videokameras uztver luksoforus, nolasa ceļa zīmes, izseko citus transportlīdzekļus un meklē gājējus.

  • Vai autonomās mašīnas ir drošas?

Autonomās mašīnas ir pat drošākas, nekā ierastās (cilvēka vadītās) mašīnas, jo tās novērš daudzu veidu negadījumus, kas saistīti ar vadītāja kļūdām, piemēram, neuzmanību pie stūres noguruma dēļ. Šāda veida negadījumi ar autonomām automašīnām nekad nenotiks, jo atšķirībā no cilvēka tehnoloģija nenogurst pēc smagas dienas darbā.

  • Kā autonomās mašīnas ietekmēs ekonomiku?

Dažādi pārskati liecina, ka autonomie transportlīdzekļi var palīdzēt sabiedrībai ietaupīt aptuveni 800 miljardus ASV dolāru katru gadu. Tas paredz ar autoavārijām saistīto izmaksu samazinājumu, mazāku slodzi veselības aprūpes sistēmai, efektīvāku transportēšanu, labākus degvielas ietaupījumus un daudz ko citu, kas var veicināt vispārējos sabiedrības izmaksu ietaupījumus.

 

  • Kādi ir plusi autonomām mašīnām?

  1. Mazāks negadījumu skaits nekā cilvēku vadītām mašīnām

  2. Augstāka satiksmes efektivitāte

  3. Tā kā tā darbībai nav nepieciešama cilvēka iesaiste to var izmantot invalīdi, kā arī cilvēki ar redzes vai dzirdes traucējumiem,

  4. Paredzams, ka šie transportlīdzekļi darbosies uz tīru enerģiju, tāpēc oglekļa un siltumnīcefekta gāzu emisijas būs praktiski nulle.

 

  • Kādi ir mīnusi autonomām mašīnām?

  1. Datu aizsardzības problēmas

  2. Augstas ieviešanas izmaksas

  3. Dārgs transportlīdzeklis pats par sevi

 

  • Kas uzņemas atbildību, ja notiek ceļu satiksmes negadījums?

Visticamāk atbildība gulstas uz mašīnas īpašnieka pleciem vai arī, ja negadījums noticis transportlīdzekļa defekta dēļ, īpašnieks var pieprasīt kompensāciju no transportlīdzekļa ražotāja.

  • Kad sagaidāmas autonomās mašīnas?

Pagaidām viss vēl ir izstrādes procesā un ir grūti paredzēt, kad tieši tās būs pieejamas plašākai sabiedrībai. Taču skaidrs ir tas, ka tā vairs nav tikai ideja - Volkswagen izziņojis, ka jau 2025. gadā piedāvās ID.Buzz mikroautobusus aprīkot ar pašbraukšanas iespējām, lai tie varētu darboties pilsētās kā taksometri. Arī starptautiskā kravas automašīnu ražošanas uzņēmumu grupa "Traton" min, ka autonomo kravas auto sērijveida ražošanu vēlas sākt līdz 2030. gadam.

 

Vairāk informācijas (angļu val.) meklē šajās lapās:

 

Taču pagaidām, kamēr jautājumu ir vairāk nekā atbilžu, iegriezies “Credo Autoprieks”, lai uzlabotu esošās vai iegūtu jaunas zināšanas.